Styl Japandi

Japońskie trendy w skandynawskiej oprawie

Koncepcja połączenia stylu japońskiego i skandynawskiego zyskuje coraz większą rzeszę wielbicieli na całym świecie. Trzeba przyznać, że jest to dość kontrowersyjne połączenie dwóch zupełnie odmiennych kultur. Jednak często tak bywa , że przeciwieństwa się przyciągają i tworzą doskonały duet. Tak właśnie dzieje się w przypadku tego nietuzinkowego stylu. Znaleźć w nim możemy dalekowschodnie zamiłowanie do przestrzeni, wysokogatunkowe meble z naturalnych surowców, piękną sztukaterię i ascetyczne aranżacje, w których nie ma miejsce na zbędne przedmioty. Z zimnej Północy styl japandi natomiast zaczerpnął stonowane kolory oraz naturalne meble charakteryzujące się wysoka funkcjonalnością.

 Styl Japandi- jak się urządzić?

Styl japandi zdecydowanie króluje w nowoczesnych wnętrzach. Coraz częściej ten interesujący design możemy spotkać na targach architektury wnętrz, oraz na łamach poczytnych magazynów wnętrzarskich. Czy jednak jesteśmy w stanie zastosować go w swoich czterech ścianach? Oczywiście, że tak! Wystarczy wykorzystać do tego celu meble, dodatki i zabiegi aranżacyjne zgodne z filozofią Japandi.

Wnętrza japandi nawiązują przede wszystkim do natury. Dominują tu pastelowe kolory o spokojnych barwach ziemi, zgaszonej zieleni, czy chłodnego błękitu, przełamane bielą lub czernią. Taki dobór kolorystyczny ma na celu odseparowania nas od nadmiaru bodźców przychodzących z zewnątrz i stworzenia miejsca gdzie czujemy komfort, spokój i relaks. Oczywiście użycie intensywnych kolorów nie jest tu żadną zbrodnią dekoratorską, ale stosujemy je raczej punktowo- głównie po to aby podkreślić wyjątkowy element dekoracji.

Wnętrza japandi uwielbiają niskie i lekkie meble z naturalnych surowców. Świetnie zatem prezentować się będzie ciepłe drewno, czy rattan z domieszką szkła i metalu . Krzesła, stoły oraz kanapy wybieramy raczej o prostej, geometrycznej formie, gdzie pierwsze skrzypce grają jakość i funkcjonalność. Mocny akcent  japoński możemy natomiast zauważyć w przypadku drzwi, gdzie zamiast klasycznych pojawiają się przesuwane, najczęściej wykonane z naturalnego drewna bądź szkła. Również okna, czy fronty szafek warto wymienić na przesuwane, dzięki czemu jeszcze bardziej podkreślimy ten fantastyczny design.

Wszelkiego rodzaju tekstylia- dywany, poduszki, obrusy, narzuty itp, nie powinny  rzucać się w oczy, dzięki czemu zachowamy spójność w pomieszczeniu. Najlepszym wyborem będą te o jasnych barwach, koniecznie wykonane z naturalnych surowców- juty, bambusa, wełny, lnu czy trawy morskiej.

Bardzo ważnym elementem w aranżacji japandi jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Na wzór wnętrz skandynawskich, lampy i żyrandole powinny odznaczać się najwyższą jakością wykonania a także interesującym designem. Przeciwstawnie dla wyrafinowanych lamp wiszących(np. geometrycznych), lampeczki i kinkiety powinny być wykonane z drewna i papieru, dzięki którym wnętrza zanurzają się w półmroku, tak bardzo czczonym przez Japończyków.

Miej znaczy więcej…

Japandi tworzy wnętrze funkcjonalne, proste w formie, a zarazem przytulne. Wszystkie elementy wystroju wnętrza powinny być przemyślane w każdym najdrobniejszym szczególe. Nie znajdziemy tu nic , co nie ma swojego konkretnego zastosowania, dlatego wszelkie bibeloty ( figurki, czy pamiątki z wakacji), które uwielbiają zbierać kurz z otoczenia, nie maja tu racji bytu. Jeżeli decydujemy się na jakiekolwiek dekoracje powinny cechować się artyzmem nawiązującym to tradycji kraju kwitnącej wiśni. Świetnie tu się sprawdzą duże ceramiczne naczynia czy wazony, drewniane rzeźby oraz inne wyroby tradycyjnego rzemiosła. Dopełnieniem dekoracji powinny być starannie dobrane rośliny takie jak: paprocie, drzewka bonsai, suszone trawy oraz ozdobne gałązki.

Oczyszczona ze zbędnych przedmiotów przestrzeń pozwala skupić uwagę na równowadze, która sprzyja medytacji i wyciszeniu.

Sztukateria we wnętrzach Japandi

Miłośnicy sztukaterii będą zapewne zachwyceni stylem Japandi. Nowoczesne dekory świetnie harmonizują się z minimalistycznymi wnętrzami, tworząc efekt spójności i spokoju, tak ważny dla omawianej koncepcji aranżacyjnej . Styropianowa sztukateria dzięki subtelnemu designowi, nie zaburza ogólnej filozofii japandi, a wprost przeciwnie, pozwala wydobyć z niej wszystko to co najlepsze. Najlepiej postawić na białe, proste w formie listwy sztukateryjne, którymi śmiało ozdabiamy ściany czy podłogi. Listwy możemy również zamontować na drzwiach, oraz drzwiczkach szafek, dzięki czemu jeszcze bardziej podkreślimy wyjątkowy charakter wnętrza.

Bardzo ciekawym zabiegiem aranżacyjnym stosowanym w tym stylu są  listwy przypodłogowe, ścienne bądź przysufitowe wyposażone  w ledowe oświetlenie. Po pierwsze taka dekoracja wprowadza do wnętrza przytulności i tajemniczości, a po drugie jest idealnym źródłem dodatkowego oświetlenia.

Japandi- niezwykła fuzja styli…

Styl Japandi jest zdecydowanie gorącym trendem , odważnie wkraczającym na polskie salony. Jest niezwykle elegancki, ale jednocześnie spokojny i zrównoważony. Przeglądając projekty aranżacyjne, nawiązujące do tego ciekawego stylu, odnoszę wrażenie, że jest on trochę tajemniczy (żeby nie powiedzieć-wyrafinowany), ale jednak nie brakuje mu dużej dozy przytulności. Jest to bardzo ważna kwestia, gdyż nasz dom, jest przede wszystkim naszym schronieniem, w którym powinniśmy czuć się po prostu dobrze. Japońska filozofia życia i skandynawski ascetyzm w cudowny sposób się uzupełniają, wydobywając od siebie, wszystko to co najlepsze.

Istnieje teza, ze styl japandi pasuje tylko i wyłącznie do wnętrz przestronnych. Nic bardziej mylnego! Ten hybrydowy trend świetnie odnajdzie sie również w małych przestrzeniach. Wystarczy poruszyć wyobraźnię, która zawsze jest początkiem czegoś pięknego…

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Style